kanana

Posted on Posted in kanada

KANADA EĞİTİM SİSTEMİ

Kanada’da merkezi bir eğitim sistemi yerine eyaletlerin kendi eğitim ihtiyaçlarını belirledikleri yerel bir eğitim sistemi vardır. Buna göre 12 eyaletin uyguladığı kendine ait eğitim programları bulunmaktadır ancak ülke genelinde eğitim standardı yüksek tutulmaktadır. Kanada’yı oluşturan eyaletler şunlardır:

1. British Columbia (BC), Başkenti: Victoria
2. Saskachewan (SK), Başkenti: Regina
3. Alberta (AB), Başkenti: Edmonton
4. Ontario (ON), Başkenti: Toronto
4. Manitoba (MB), Başkenti: Winniped
5. Québec (QC), Başkenti: Québec City
6. Newfoundland (NF), Başkenti: St. Jhon’s
7. New Brunswick (NB), Başkenti: Frederiction
9. Province Edward Island (PE), Başkenti: Charlottetown
10. Nova Scotia (NS), Başkenti: Halifax
11. Yukon Territory (YT), Başkenti: Whitehorse
12. Northwest Territories (NT), Başkenti: Yellowknife

Kanada’da 6 yaşında okula başlayan bir öğrenci 11, 12, 13. sınıflara geldiği zaman -eyaletlere göre değişmek üzere- orta öğrenimi bitirmiş olur. Öğrenci orta öğrenimini bitirdikten sonra üniversite, kolej (college) veya Cégep’e (mesleki-genel yüksek öğretim) kurumlarından birine devam edebilir. Cégep’e gidecek olan öğrenci genel yüksek öğreniminin 2 yılını veya mesleki eğitiminin 3 yılını orta öğretim ile üniversite arsındaki bir dönemde tamamlar. Cégep sistemi Kanada’da Fransızca’nın ağırlıklı olarak konuşulduğu Québec eyaleti uygulamaktadır. Ontario bölgesinde ise zorunlu eğitim 13 sürmektedir. Kanada eğitim sisteminin genel bir şeması şu şekildedir:

BÖLGE OKUL ÖNCESİ EĞİTİM Sınıflar YÜKSEK ÖĞRETİM
Québec 2 yıl 1-6: İlk Öğretim / 7-11: Orta Öğretim →12-13: Cégep →College
Ontario 2 yıl 1-8: İlk Öğretim / 9-13: Orta Öğretim →College

Atlantik Bölgesi 1 yıl 1-6: İlk Öğretim / 7-9: Orta Öğretim I & 9-12: Orta Öğretim II →College
Maritoba 2 yıl 1-8: İlk Öğretim / 9-12: Orta öğretim →College
Alberta &
Kuzeybatı Bölgesi 1 yıl 1-6: İlk Öğretim / 7-9: Orta Öğretim I & 10-12: Orta Öğretim II →College
British Columbia &
Yukon Bölgesi 1 yıl 1-7: İlk Öğretim / 8-9: Orta Öğretim I & 10-12: Orta Öğretim II →College

Kanada’da eğitim ilkokuldan üniversiteye kadar özel ve devlete ait okullar olmak üzere dağılmıştır.

DEVLETE AİT OKULLAR
Günümüzde pek çok devlet okulu uluslar arası öğrenci de kabul etmeye başlamıştır. Yerel idareler tarafından finansal olarak desteklenen bu okullar yerel yönetimlerin atadığı yöneticilere tarafından yönetilir ve karışık eğitim yaparlar. Bu okulların bir kısmında bölgeden bölgeye göre değişmekle birlikte din eğitimi de verilmekte olup eğitimin geneli ise laiktir. Yine bu okulların uluslar arası öğrenci kabul koşulları ve ücretler bölgeden bölgeye göre değişmektedir.

ÖZEL EĞİTİM KURUMLARI
Her eyalette özel eğitim kurumları bulunur. Bu tür kurumlar çocukları için deniz aşırı kaliteli bir eğitim düşünen aileler iyi bir alternatiftir. Kanada’nın önde gelen iş adamı ve politikacılarının çoğu özel eğitim kurumları mezunları arasından çıkmaktadır. Bu tür eğitim kurumlarının eğitim izinlerini eyaletlerin eğitim bakanlıkları verir ve yine aynı bakanlık denetler. Özel eğitim kurumları tek veya karışık eğitim yapabilirler. Bu okulların bazıları yatılı eğitim olanağı sunmaktadırlar.

ÜNİVERSİTELER
Kanada üniversitelerinde lisans derecesinden doktoraya sertifikalardan mesleki programlara kadar geniş yelpazede programlar bulmak mümkündür. Üniversitelerin ücretleri eyaletlerden eyaletlere göre değişebilmektedir. Üniversitelerde eğitim takvimi semestre ve trimester olarak Eylül’de başlar ve Mayıs’ta sona erer ancak yaz dönemi de eğitim yapan üniversiteler de bulunmaktadır. Kanada’da iki dilli -İngilizce ve Fransızca- bir eğitim sistemi vardır. Üniversiteye girişte tek bir sınav sistemi yoktur ancak TOEFL veya IELTS girişler için hemen hemen bütün üniversiteler tarafından öğrencinin İngilzce yeterliliğini ölçmek için kabul edilen sınavlardır.

COMMUNITY KOLEJLER VE TEKNİK ÜNİVERSİTELER
Kanada’da ACCC (Kanada Community Kolejleri Birliği)’ne üye 175 tane orta öğretim sonrası eğitim veren Community College, Technical Institute, University College ve Cégep adıyla daha cok ticaret, sanayi ve kamu hizmeti programları sunan yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Bu tür okullar 2 yıllık meslek yüksek okulu niteliğinde okullar olup üniversitelerde verilen eğitimlerden farkı eğitimlerin mevcudu az sınıflarda, labaratuar ortamında, okul dışı çalışmaların ve interaktif eğitim metotlarının uygulanmasıdır. Bu tür okulların bir özelliği de Kanada’nın ekonomi politikasının bir gereği olarak ders müfredatlarının sektör/işverenlerin talepleriyle doğru orantılı olarak düzenlenmesidir. Okulların çoğu ISO kalite belgesine sahiptir.

MESLEKİ KOLEJLER
Mesleki/Teknik Kolejler özel okul statüsündedir ve iş dünyasına yönelik kısa süreli eğitimler verirler. Uzmanlık konuları iş dünyasının ihtiyaçları olan işletmecilik, bilgisayar ve büro yönetimi gibi konulardır. Bu tür okulların oldukça makul fiyatları vardır.

İNGİLİZCE EĞİTİM PROGRAMLARI
Çift dilli bir ülke olan Kanada’da İngilizce eğitimleri üniversite ve community kolejlerde veya Kanada’nın geneline yayılmış özel eğitim kurumlarında verilmektedir. Özel dil okullarının program başlama tarihleri üniversite ve kolejlere göre daha esnektir.

NEDEN KANADA ?

Yaşamlarımız seçimlerimizle şekilleniyor. Eğitimimiz ise yaşamamızı şekillendiren en temel seçimlerimizin başında geliyor. Kanada seçkin eğitim alternatifleriyle bu önemli tercih noktasında ön plana çıkıyor. Kanada’ da ki okullara olan talep; sundukları kaliteli ekonomik ve güvenli eğitim olanakları hakkında bilgilenen Türk öğrenciler, aileleri ve iş dünyası profesyonelleri tarafından her geçen gün artmaktadır.

Son 3 yılda Kanada’ya giden öğrenci sayısında büyük artışlar söz konusudur, bu artış son dönem istatistiklerde %40 oranındadır.

Neden Kanada’da Eğitim ?

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Kanada’da ki üniversite, yüksekokullar ve diğer eğitim kurumları verdikleri eğitimin kalitesi ile saygınlık kazanmışlardır. Bu kurumların verdikleri dereceler tüm dünyada tanınmaktadır.

Kaliteli eğitim; Kanada’da ki okullardan alınan diploma, iş yaşamında başarının kapısını açmanızı sağlayan en büyük etkendir. Ayrıca Kanada’ da yüksek standartlarda bir eğitim aldığınız için, diplomanız işverene, mezun olduğunuz alan ile ilgili her türlü bilgiye sahip olduğunuzun ve bu konu hakkında öğrenim görebilecek kadar iyi düzeyde İngilizce bildiğinizin garantisini verir.

Çok çeşitlilik; Kanada’da ki eğitim kurumları, kişisel tercih ve ihtiyaçlarınıza cevap verecek çok çeşitli programlar sunmaktadır. Bu, daha fazla seçme şansı demektir ve sizin yetenek becerilerinize göre şekillenecek bir eğitim olanağı anlamına gelmektedir. Ayrıca kullanılan en yeni ve gelişmiş teknoloji sayesinde her öğrenci bilgiye kolayca ulaşabilmektedir. Okul kampüsleri çok çeşitli sosyal ve sportif aktivite imkanlarıyla da öğrencilerine birçok alternatif sunabilen bir anlayış içinde hizmet vermektedir.

Konuksever ülke; Kanada, kültürel geleneği ve politikası nedeniyle farklı kültürlerin ve ırkların bir arada yaşadığı bir ülkedir. Bu uluslararası öğrencilerin ülkeye oryantasyon süreçlerinin daha kısa ve kolay olmasını sağlamaktadır.
Kanada’da, dünyanın hemen hemen tüm etnik grupları yer almaktadır. Bu özellik birçok kültürü tanıma şansı yaratmaktadır.

İki Dil konuşulan ülke; Kanada’nın iki resmi dili vardır; İngilizce ve Fransızca. Bu, eğitiminizi her iki dilden biriyle veya ikisiyle birlikte yapma ayrıcalığını sağlar.

Yaşam Standartları En Yüksek ülke; Kanada’da okuyan öğrenciler, dünyanın en çarpıcı doğal güzellikleri eşliğinde bir eğitim olanağına sahip olurlar. Kanada gelişkin ekonomisi, doğal güzellikleriyle temiz ve güvenli bir ülkedir. BM tarafından Kanada’da ki Vancouver, Toronto ve Montreal şehirleri ‘’dünyada yaşam kalitesi en yüksek şehirler ’’ sıralamasına girmiştir ve aynı zamanda düşük suç ve şiddet oranları sayesinde bu sıralamayı her geçen gün yükseltmektedir.

Çalışma İzni ve Kariyer İmkanı olan ülke; Kanada’ da sertifika ve diploma programları ile üniversite eğitimi yapan öğrencilere haftalık 20 saat kampüs içinde çalışma izni verilmektedir. Ayrıca programlarını tamamladıktan sonra öğrencilerin, kendi alanlarında bir yıl çalışma izinleri bulunmaktadır. Böylece uluslararası standartlarda hem eğitim hem de iş deneyimi ile kariyer olanaklarınız daha geniş bir perspektifle değerlendirmiş olursunuz.

Ekonomik ülke; Kanada’ da eğitim ekonomiktir. Birçok ülkede, eğitim için daha fazla ücret ödenirken, Kanada’ da kaliteli ve yüksek standartlarda global bir eğitim karşılığında daha az ücret ödemeniz mümkündür.

ÜNİVERSİTELER

Kanada’da lise sonrası eğitim kurumları üniversiteler ve teknik yüksek okulları olmak üzere iki çeşittir.

Kanada üniversitelerinde lisans derecesinden doktoraya sertifikalardan mesleki programlara kadar geniş yelpazede programlar bulmak mümkündür. BA, BSc, MA, MSc, PhD gibi diplomalar verilir.
Kanada’da ülke genelinde üniversitelerde bir kalite olduğu için okullar arasında derecelendirme bulunmamaktadır. Üniversitelerin ücretleri eyaletlerden eyaletlere göre değişebilmektedir. Üniversitelerde eğitim takvimi semestre ve trimester olarak Eylül’de başlar ve Mayıs’ta sona erer ancak yaz dönemi de eğitim yapan üniversiteler de bulunmaktadır. Kanada’da iki dilli -İngilizce ve Fransızca- bir eğitim sistemi vardır. Bazı okullar çift dilli olarak eğitim vermekle birlikte genelde eğitim tek dillidir. Üniversiteye girişte tek bir sınav sistemi yoktur ancak TOEFL veya IELTS girişler için hemen hemen bütün üniversiteler tarafından öğrencinin İngilzce yeterliliğini ölçmek için kabul edilen sınavlardır.
Kanada da üniversitelerde tam gün olarak okuyan öğrenci sayısı 35,000’in üzerindedir. Buna ek olarak birçok üniversitede yarım gün eğitim alan öğrenci vardır.
Bu üniversitelerde hemen her tür tür konuda derece, sertifika, ve doktora programları verilir. Üniversite ücretleri okuldan okula değişkenlik göstermektedir. Eğitim eylül ayında başlayıp mayıs ayına kadar devam etmektedir.Kanada’da belli bir üniversite sınavı olmayıp her üniversitenin kendi giriş şartları ve standartları vardır.

COMMUNITY KOLEJLER VE TEKNİK ÜNİVERSİTELER
Kanada’da ACCC (Kanada Community Kolejleri Birliği)’ne üye 175 tane orta öğretim sonrası eğitim veren Community College, Technical Institute, University College ve Cégep adıyla daha cok ticaret, sanayi ve kamu hizmeti programları sunan yüksek öğretim kurumu bulunmaktadır. Bu tür okullar 2 yıllık meslek yüksek okulu niteliğinde okullar olup üniversitelerde verilen eğitimlerden farkı eğitimlerin mevcudu az sınıflarda, labaratuar ortamında, okul dışı çalışmaların ve interaktif eğitim metotlarının uygulanmasıdır. Sanat ve teknik yüksek okulları çeşitli sanat ve teknoloji dallarında sertifika ve diploma verir, iş eğitimi verirler. Teknik okullardan üniversitelere yatay geçişler eğitim farklılıkları olmayan okullarda olabilmektedir.
Bu tür okulların bir özelliği de Kanada’nın ekonomi politikasının bir gereği olarak ders müfredatlarının sektör/işverenlerin talepleriyle doğru orantılı olarak düzenlenmesidir. Okulların çoğu ISO kalite belgesine sahiptir.

DOKTORA EĞİTİMİ

Doktora , Kanada’nın en yüksek akadameik derecesidir ve tek seviyeli olarak verilen bu derece diğer ülkelerdeki gibi PhD olarak geçer. Ancak bazı üniversiteler doktora derecelerine ayrı bir bilim dalını yansıtan ünvanlar ekleyebilirler; Müzik (Dmus), Eğitim (Ded), Fen Bilimleri (DSc), Hukuk (LLD) gibi.

Kanada üniversitelerinde yüksek öğrenim anayasaya göre devletin sorumluluğu dışında olduğundan doktora programlarındaki çalışmaların da denetim ve yönetinmi genel olarak fakültelerin Lisans üstü programı danışmanlarına verilmiştir. Çoğu üniversitelerde doktora öğrencilerine burs ve maddi yardım sağlanır, okulda çalışma karşılığında ücret ödenir.
Doktora eğitiminin bazı dallarında devlet bursları ile bölge valilikleri ve üniversiteler tarafından verilen burslar vardır. Kanadanın doktora sisteminde yüksek lisans asistanı olarak kabul edilme daha çok Fen Bilimleri ve mühendislik öğrencilerine olanak tanınır.

Doktora eğitimine kabul edilebilmek için master derecesini tamamlamış olmak, yüksek not oratalaması ve referans mektupları istenir. Program araştırmaya dayalı olduğundan seçim jürisine ayrıntılı bir soru kitapçığı dağıtılarak, adayların beceri ve potansiyelleri sınanmaya çalışılır.